Kategoriler
Nasıl Yapılır

Google’ın Kullanıcıları İzlemesini Engelleme Ve Gizlilik Ayarları Rehberi

Google, ücretsiz olarak sunduğu hizmetler karşılığında kullanıcıların kişisel bilgilerini, davranışlarını, alışkanlıklarını, internet etkinliklerini ve hatta alışveriş tercihlerini veri merkezlerinde depoluyor. Bu bilgilerin “anonim” olduğu iddia edilse de kullanıcılar tedirgin olabiliyor.

Bu rehberde, Google’ın kullanıcıları izlemesini nasıl engelleyebileceğinizi adım adım anlatacağız. Eğer Google’ın sizi analiz etmesini istemiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Not: Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için Gmail hesabınızla tarayıcınızda oturum açmış olmanız gerekmektedir.

1. Adım: Gmail hesabınızla giriş yapın ve Google Hesabım sayfasını açın.

2. Adım: Google Hesabım sayfasında, Kişisel bilgiler ve gizlilik bölümüne tıklayın.

3. Adım: Gizlilik sayfasında, Etkinlik Kontrolleri bölümüne tıklayın.

4. Adım: Etkinlik Kontrolleri bölümünde, Web ve Uygulama Etkinliği, Konum Geçmişi, Cihaz Bilgileri, Konuşma ve Ses Etkinliği, YouTube Arama Geçmişi ve YouTube İzleme Geçmişi seçeneklerini pasif hale getirerek izlemeyi durdurabilirsiniz.

5. Adım: Kişiselleştirilmiş reklam özelliğini kapatmak için “Kişisel bilgiler ve gizlilik” bölümünden Reklam Ayarları seçeneğine tıklayın.

6. Adım: Reklam Ayarları bölümünde, “Reklam Kişiselleştirme” seçeneğini pasif hale getirin.

Yukarıdaki adımları takip ederek, Google’ın sizi izleme ve kişiselleştirilmiş reklamlar sunma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece daha fazla gizlilik ve güvenlik sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir