"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

4G’de Çin Damga Vurdu!

Sedat | 18 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

4G kullanıcı sayısında Çin ABD ve Avrupa Birliği’ni geçmeyi başardı.

4G’nin yoğun olarak kullanıldığı ülkelerden birisi olan Çin’de 4G kullanım oranları ile ilgili resmi bir açıklama yapılırken açıklamada 4G kullanıcı sayısının 530 milyon olarak belirlendiği açıklandı. Bu açıklama ile birlikte bölgede 4G kullanım sayısı zirveye ulaşırken, Çin yakaladığı bu rakam ile birlikte hem ABD’yi hem de Avrupa Birliği’ni geçmeyi başardı.

Bölgede bu kadar yoğun kullanımın olması, şebeke ihtiyacını daha da arttırırken, dünya genelindeki en büyük şebekeye sahip ülke de Çin olarak görülüyor. Bu bakımdan 4G konusunda Çin dünya genelinde 1. Sırada yer alırken,  Avrupa Birliği ve ABD’deki toplam 4G kullanıcı sayısı dahi Çin’i geçemedi.

2 Milyon Baz İstasyonu

Mart ayı sonu itibari ile elde edilen sonuçların paylaşıldığı raporda, Çin’de toplamda 2 milyon adet 4G baz istasyonun olduğu belirtilirken, ülkedeki 4G kullanıcılarının artması ile birlikte baz istasyonlarının sayısının da artacağı tahmin ediliyor. İnternet kullanımın yoğun olduğu bölgede 700 milyon internet kullanıcısı da bulunurken, internet ekonomisi de 1.12 triyon olarak belirlenmiş durumda.

Bu bakımdan gerek mobil gerekse de normal internet kullanımı Çin’de giderek sınırları zorlayan bir duruma gelirken,  özellikle 2020 yılında başlanacak 5G çalışmaları ile birlikte tüm istatistiklerin daha da artması bekleniyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi