"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

ABD Seçimlerinden Sonra İnternet Devi Taşınıyor!

Sedat | 2 Aralık 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Trump başa geçmeden radikal değişiklikler internet dünyasında yer almaya başladı.

İnternet dünyasını olumsuz etkileyeceği düşünülen Trump için ilk radikal değişiklikler de gelmeye başladı. Anlaşılan o ki sadece ekonomi ve siyaset dünyası değil internet dünyası da bu durumdan etkileniyor. 

Internet Archive'den kısaca bir bahsetmek istiyorum. İnternetin hayatımıza girdiği günden çevirimiçi olarak tüm bilgileri kaydeden dev arşiv Trump başa geçmeden Kanada'ya taşınma kararını sitesi üzerinden açıkladı. Konuya ilişkin Internet Archive'in Kurucusu Brewster Kahle seçimlerle ilgili "9 Kasım'da Amerika'da, radikal bir değişim vadeden yeni bir yönetime uyandık. Bu da bizimki gibi uzun dönemler için inşa edilmiş kurumların bir değişime ihtiyacı olduğuna dair sağlam bir hatırlatıcı oldu."  sözlerine yer verdi. 

Almış olduğu karar doğrultusunda sunucularının bir kopyasını Kanada'da inşa edecek olan firma söz konusu olan seçim sonuçlarından sonra böylesi bir değişikliğe gitti. Oysa yıllardır aynı yerinde duran veritabanını taşımak Trump'ın sebep olduğundan başka birşey değil. Dijital kayıtları bulundurmasıyla bilinen Internet Archive bünyesinde gitmiş olduğu değişiklik nasıl karşılanır bilemiyoruz ama bu durum kaçıştan başka birşey gibi görünmüyor. 

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi