"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

ABD’den 5G’ye 400 Milyon Dolar Bütçe

Sedat | 18 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

5G çalışmalarını hızlandırmak ve geliştirmek isteyen ABD bu çalışmalar için 400 milyon Dolar bütçe ayırdığını açıkladı.

Hükümet tarafından teknolojik yatırımlara değer verilen ülkelerden bir tanesi ABD olurken, 5G çalışmaları da Çin gibi ülkeler ile birlikte en çok ABD’de geliştiriliyor. Bu konuda geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklama yapılırken, hükümet tarafından yetkilendirilen Ulusal Bilim Vakfı (NSF) yönetimine 400 milyon Dolarlık bir bütçenin ayrıldığı ve bu bütçenin 5G çalışmalarında kullanılacağı açıklandı.

Hedef 2020!

5G için hükümet tarafından önemli bir hedef konurken 5G için 2020 yılının hedeflendiği ve bu yıla kadar ülkedeki çalışmaların bitirilerek 5G teknolojine geçileceği ifade edildi. Bu bakımdan kalan 4 yıllık süreç içerisinde 400 milyon Dolar gibi oldukça yüksek bir bütçe ile çalışacak NSF bu konuda önemli yatırımları yapacak.  

100 Kat Hızlı 5G!

5G ile ilgili bugüne kadar yapılan açıklamalarda mobil veride devrimin yaşanacağı açıklanırken, şu anda Türkiye’de de kullanılan 4G’den 100 kat daha hızlı bir veri transferinin 5G ile gerçekleşeceği açıklandı. Bu bakımdan 5G ile birlikte sınırlar oldukça zorlanacak.

Toplam Bütçe 885 Milyon Dolar!

Son olarak yapılan yatırımın öncesinde de NSF’nin mevcut 485 milyon Dolarlık bütçesi olurken, 5G için tüm bu bütçenin harcanacağı ifade edildi.  Türkiye’de 5G ile ilgili henüz devlet eli ile çalışmalar yapılmazken, bu konuda sadece Turkcell tarafından planlamalar yapılmış durumda. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi