"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Adil Kullanım Kota Sorunu Meclis'te

Sedat | 16 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye'de sunulan internet hizmetlerinde adil kullanım kotası olması Meclis’e taşındı.

Türkiye'de internet hizmeti yüksek fiyatlar ile sunulurken aynı zamanda adil kullanım kotasının kullanılması kişilerin belirli bir limitin üzerine geçilmesi halinde çok düşük hızda internet bağlantısı olmasına neden oluyor. Bu konuda özel bir çalışma yapılırken CHP Adana milletvekili İbrahim Özdiş tarafından konu gündeme getirildi ve Meclis’e taşındı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde konu ile ilgili özel bir basın toplantısı düzenleyen milletvekili İbrahim Özdiş internet kullanıcılarının yaşadığı sorunları belirterek bu konuda çözüm getirilmesi gerektiğini söyledi.

Söylenenler Aldatıcı, Kabul Edilemez!

Yaptığı konuşmada özellikle internet hizmeti veren firmalar tarafından reklam kampanyalarında ve hizmet sunumunda belirtilen “24 megabite kadar hız” tanımına vurgu yapan Özdiş bu tanımın son derece aldatıcı ve tüketici haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Türkiye'de internet hizmeti alan kişilerin aylık ortalama kullanımının 60 GB olduğunu söyleyen Özdiş ortalamanın yarısına denk gelecek 35 GB adil kullanım kotasının herhangi bir şekilde kabul edilemeyeceği belirtildi. Aynı zamanda adil kullanım kotasının doldurulması halinde kişilerin 3 megabit internet hızına düşürülmesi de hiçbir şekilde kabul edilemeyecek şeklinde yorumlandı.

Adil kullanım kotası ile ilgili gündeme getirilen bu durumun ardından konu ile ilgili herhangi bir iyileştirme yapılıp yapılmayacağı merak edilirken bu konuda farklılığın yaratılması dahi önemli bir gelişme olarak görüldü.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi