"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Akıllı Saatiniz Hırsız Olabilir!

Sedat | 9 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Binghamton Üniversitesi güvenlik biriminde yapılan araştırmalarda kişileri akıllı saatleri üzerinden mağdur olabileceği belirtildi.

Son dönemlerde özellikle kişilerin pek çok açıdan savunmasız halde olduğunun ortaya çıkması kişilerin güvenlik konusunda daha fazla önem vermesi konusunda önemli bir mesaj verdi. Konu ile ilgili yapılan pek çok araştırmada kişilerin farklı platformlar üzerinden mağdur olabileceği belirtilirken özellikle son dönemlerde kullanılmaya başlanan akıllı saatlerin de bu konuda büyük bir güvenlik açığına sahip olduğu belirtildi.

ATM’lerde Dikkat!

Yapılan araştırmalarda kişilerin özellikle ATM'de şifre girerken akıllı saat kullanması şifrenin kolay bir şekilde ele geçirilmesi neden olabilir. Dolandırıcılar kişilerin akıllı saat gibi kullandığı giyilebilir teknolojiler üzerinden yaptığı işlemler ile birlikte pek çok konuda bilgi almayı başarıyor. ATM'den para çeken birisinin para çekme sırasındaki kol hareketlerinden hareketle şifrenin ne olduğunu tespit eden kişiler bu işlemler sonrasında kolay bir şekilde kişinin şifresi ile sisteme giriş yapabiliyor ve ardından banka hesabındaki tüm paraları kendi hesaplarına aktarabiliyor.

Dünya genelinde son dönemlerde mağdur sayısının çok fazla olması bu konuda önlem alınmasını da zorunlu kılarken son araştırmada 11 ay boyunca 20 farklı denek üzerinde 5 bini aşkın testin yapıldığı ve bu testlerde yüzde 90 oranında başarıya ulaşıldığını belirtildi. Bu açıdan bakıldığında şifrenin tespit edilebilmesi için oldukça basit yöntemlerin kullanılması yeterli olduğundan dolayı kişilerin şifre girişi sırasında farklı yöntemler denemesi ve güvenlik açısından dikkatli olması gerekiyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi