"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

AMD Radeon Pro 400'ü İlk Kullanan İsim Apple Oldu!

Sedat | 29 Ekim 2016 0 yorum Süre: 3 dakika

AMD, yeni güç tasarruflu Radeon 400 serisi grafik yonga setini ilk kullanan isim Apple oldu. İşte detaylar...

Yeni serisini duyuran AMD, ilk kez Apple tarafından 15 inç'lik MacBook Pro'larda kullanılması bekleniyor. Radeon Pro 400 serisi Apple ile birleşiminden çok verimli bir ürün ortaya çıkacak gibi. AMD'nin Polaris mimarisini ele alarak tasarlanmış yonga setleri ile üretim teknolojisi olan 14nm FinFET sayesinde müthiş küçük transistörlerden yararlanabiliyor.

Yongalara ince bir görünümü kazandırmak için "zar inceltme"  adında karmaşık bir işletim sistemi kullanıyor. Böylelikle 380 mikron yani 4 yaprak kalınlığında bir incelme elde ediyor. 35W altı bir güç zarfı dahilinde çalışan Radeon Pro 450, 455 ve 460 grafik işlemcileri en çetin ceviz olarak bilinen uygulamarda dahi mükemmel güç tasarrufu sağlayabiliyor. 

Günümüzü şekillendiren ürünlerin arkasındaki yaratıcıları ve bütün sanatçılar tarafından ortak paylaşılan tutkuyu kutlamak için AMD bütün bu sanatçıların bir araya gelip, işlerini paylaşmaları için “Meet the Creators” adlı yeni bir girişimi de duyurdu. Böylelikle yaratıcı birçok sektör arasında iş imkanı sağlanacak. Aynı zamanda yeni metot ve araçlar öğrenme ve Radeon Pro kampanyalarına dahil olma fırsatı sağlayacaklar. Peki Radeon Pro 400 kimler için geliştirildi? 

Radeon Pro 400 serisi, üretim dünyasında büyük etki bırakması beklenirken sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı, film yapımcıları ve mühendisler için geliştirildi. "Meet the Creators" programı ayrıca Radeon Pro grafiklerinin, 2B ve 3B yaratıcılık uygulamalarından, modern düşük işletim yüklü grafikler ve işlem API’larına kadar günümüz iş akışlarına oynadığı önemli role ışık tutacak.

Bu yıl içerisinde tanıtılması beklenen Radeon Pro, birçok popüler 3B içerik üretimi tarafından onaylandı. AMD ayrıca Radeon ProRender yazılımının Apple bilgisayarlarda 3B modelleme, animasyon ve render ve GPU hızlandırmalı performans sunmak üzere Maxon tarafından geliştirilen sezgisel Cinema 4D uygulamasında da kullanılacağını duyurdu.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi