"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Amerikaya 7 Milyarlık Zararı Meğer Rusya Değil Çin Yapmış!

Sedat | 25 Ekim 2016 0 yorum Süre: 3 dakika

Twitter, Spotify, Netflix, PayPal ve The Verge gibi güvenli olduğunu bildiğimiz sitelere erişim engellendi. Peki bunu kim yaptı?

DynDNS'ye yapılan saldırı sonrasında sitelere erişim engellenmişti. Amerika'ya 7 milyar dolarlık zarar veren bu saldırıları ise kimin yaptığı merak konusu olmuştu. Geçtiğimiz gün DDos saldırısıyla çalkalanan saldırı sonrasında bu firmaları tercih eden toplamda 7 milyar dolardan fazla zarar söz konusu olmuştu. Başta Twitter olmak üzere, Spotify, Github, HBO, Netflix, Paypal, Esty Box, Wix Customer sites, Squarespace costumer sites, Zoho crm, iHeartradio, The Verge, Wired, People, Urbandictionary, Basecamp, Actblue, Zendesk, Intercom, Twillo, Pinterest, Grubhub, Starbucks, Business Insider, Yelp ve Airbnb gibi devler olumsuz etkinlemişti. 

Amerika'yı hedef alanlar Rusya'dan sanılmıştı ancak Çin'den çıktı!

Amerika'yı hedef alan bu saldırıları gerçekleştirenlerin arkasında Rusya'nın olduğu düşünülüyordu fakat bugün yapılan açıklamayla birlikte bunun Rusya'nın değil Çin'den yapıldığı ortaya koyuldu. Öyle ki DDos saldırısını Çin üstlendi. loT ürünlerinin Çin'de üretilmesinin güvenlik açığının üretilmesinin bulunmasının neden olduğu söylentiler arasında. 

Konuya ilişkin açıklamada Çinli Hangzhou Xiongmai firmasının sözleri dikkat çekti. DDoS saldırısında Çin'in büyük rol oynamasından dolayı üzüntü duyduklarını ifade ettiler. DVR ve internet bağlantısına sahip kameralarında kullandıklarını varsayarak şifrelerin büyük bir güvenlik açığına sebebiyet vermesiyle Mirai olarak bilinen bu kötü amaçlı yazılımın cihazlarla entegre olması durumunda saldırıda büyük bir rol Çin'e düştü.  

Firma yetkilileri konu ile ilgili ürünlerinin yasa dışı amaçla kullanımından utanç duyduklarını ve firma yetkililerinin bu açığı kapatması için firmware güncellemesi yayınladıkları da belirtilenler arasında. Söz konusu firma müşterilerine bu yazılımın güncellemesini ve şifrelerini değiştirmeleri konusunda e-posta aracılığıyla uyarı mesajı gönderiyor. Ancak 500 bin cihaza bu kötü amaçlı yazılımın yayıldığı tespit edildi. Mirai, büyük bir ağ oluşturup IOT cihazlarını ise kötü amaçlar için kullanmaya başladı bile.. 

Neredeyse artık internete bağlı olan tüm akıllı cihazlarımız büyük bir risk altında. Peki sizde bu konuda endişeli misiniz?

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi