"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Anayasa Mahkemesi’nden Flaş İnternet Kararı

Sedat | 15 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Anayasa Mahkemesi’ne intikal eden bir davada, oldukça önemli bir karar alındı. İşte konuyla ilgili yaşanan son gelişmeler.

14 yıl önce hakkında çıkan uyuşturucu haberi nedeniyle dava sürecini başlatan bir kişi için nihai karar verildi. Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan değerlendirmede kişilerin unutma hakkı olduğunu ve bu nedenle de kişi hakkında çıkan haberlerin internetten kaldırılması gerektiği kararı alındı. Bu karar ile birlikte mahkemeyi açan kişi haklı bulundu ve lehine kararın verilmesi ile birlikte tüm içeriklerin kaldırılması konusunda mahkeme kararını da alarak, resmi olarak işlemleri başlattı.

Kişinin Haklarını İhlal Etti!

Basında yer alan haberlerin kişinin aile ve iş hayatını olumsuz yönde etkilediği yönünde yapılan savunma mahkeme tarafından uygun görülürken, Anayasa’nın 17. Maddesinde yer alan manevi varlık kapsamında ele alınan dava, kişi lehine sonuçlandı.

Örnek Teşkil Edecek    

Yaşanan bu durum diğer kişiler için de örnek teşkil ederken, artık kişiler haklı oldukları konularda mahkeme kararı ile birlikte internetteki içerikleri kaldırtabilecek.  Bu bakımdan bundan sonraki süreç içerisinde cezasını çeken kişiler emsal dava üzerinden yapacağı başvuru ile haberleri de kaldırma hakkına sahip olacak. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi