"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Android Virüsü Banka Aramasını Engelliyor

Sedat | 16 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Android platformlarına yönelik geliştirilen virüs türü banka aramalarını engellemeye başladı.

Android platformuna yönelik geliştirilen yeni bir virüsün sistemi ele geçirdikten sonra banka telefonlarının aranmasına engellediği ve kişilerin kart bilgilerini çalarak kartlarını boşaltmaya çalıştığı öğrenildi.

Mart’ta Görüldü!

Şu an için yeni yayılmaya başlayan virüs türü için yapılan açıklamalarda virüsün ilk defa Mart 2010 6 da bulundu ve son zamanlarda yayılmaya başlandığının tespit edildiği açıklandı. Virüs için Android.Fakebank.B adı verilirken, virüs türünün şu anda Rusya'da Güney Kore'de görüldüğü ve giderek yayıldığı ifade edildi.

Cep telefonlarına sızan virüs kısa süre içerisinde sistemdeki tüm bilgileri ele geçirirken özellikle bankalar tarafından kullanıcılara sunulan uygulamaların hedeflendiği ve bu uygulamalar üzerinden kişilerin bilgilerinin ele geçirildiği açıklandı. Bu durum kişilerin ciddi anlamda güvenliğini tehlikeye atarken uygulamalara yapılan girişler sayesinde kişilerin banka hesaplarından daha önce belirlenen virüs hesaplarına para aktarımı yapılmaya çalışılıyor. Kişilerin uygulamalar üzerinden sisteme erişim sağlaması özellikle akıllı şifre gibi özelliklerinin kullanılması virüsün işlerini kolaylaştırırken bugüne kadar pek çok kişinin bu virüs türü nedeniyle mağdur olduğu açıklandı.

KB Bank, KEB Hana Bank, NH Bank, Sberbank, SC Bank ve Shinhan BankGibi bankaların hedeflendiği virüs türünde banka sayısının artabileceğine dikkat çekilirken özellikle virüsün Avrupa'ya sıçraması halinde milyonlarca kişinin bu virüsten zarar görebileceği ifade edildi. Bu bakımdan kişilerin güvenlik açısından mutlaka telefonlarında dikkatli olması da istendi.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi