"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Android Virüsü Sizi Takip Ediyor!

Sedat | 17 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Android için geliştirilen yeni bir virüs türünün kişileri takip ettiği ortaya çıktı

Güvenlik firmaları tarafından Android için yapılan araştırmalarda yeni bir virüs türü tespit edildi. Bu virüs kullanıcıların takibini yaparak lokasyon bilgilerini raporlarken, bu durumun ciddi tehlikeler yaratabileceği açıklandı.

Fark Edilmiyor!

Android için geliştirilen bu virüs t ürü milyonlarca kullanıcıyı etkilerken, kişilerin virüsün bulaştığını fark edememesi de bu konuda ciddi bir tehlike yaratıyor. Virüsün fark edilmemesi nedeniyle sistemden silinmesi için işlemler yapılmadığından dolayı kullanıcılar tüm telefon kullanımlarında istemeden bu virüsün de çalışmasını sağlıyor.

LookOut Açıkladı

Yeni virüs türü ile ilgili bilgiler LookOut tarafından yapılırken, virüse Overseer adı verildi. Virüsün ne için lokasyon bilgisi topladığı ve kime bu bilgileri gönderdiği şu an için bilinmese de ciddi bir veri kaynağına da sahip olunduğu tahmin ediliyor.  Fakat tehlikenin boyutu oldukça fazla. Zira kişilerin nerede olduğunun tespit edilmesi ve kişilerin güvenliğinin ciddi bir şekilde tehlikeye girmesi, virüsün ne kadar etkili olabileceğini de gösteriyor. Üstelik kişilerin ne zaman kimle konuştuğu gibi tüm detaylar da yine virüs ile alınabiliyor. Virüsün pek çok uygulamaya da bulaştığı belirtilirken, bu uygulamalar Google Play Store üzerinden kaldırıldı.  

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi