"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Antivirüsler Gerçekten Koruyor Mu?

Sedat | 12 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Bilgisayarlarda güvenlik önlemlerinin alınması için kullanılması önerilen antivirüs yazılımları ile ilgili oldukça ilginç uzman yorumları yapıldı.

Bilgisayarlarda kişilerin güvenliğinin sağlanabilmesi adına antivirüs yazılımlarının kullanılması önerilse de uzmanlar tarafından yapılan son açıklamada oldukça ilginç detaylar paylaşıldı. Antivirüs yazılımlarının son dönemlerde güvenlik açısından başarısız olduğu ve artık eskisi kadar etkili olmadığı belirtilirken aynı zamanda antivirüs yazılımlarındaki pek çok ayar ve işlem nedeniyle bilgisayarın tamamen güvenlik duvarlarından arındırılmış bir hale gelmesi de sağlanabiliyor. Bu bakımdan pek çok kişi antivirüs programlarıyla bilgisayarını korumaya çalışsa da bu durum tam ters bir etki yaratabiliyor.

Raporlar Dikkat Çekici

U.S. Department of Homeland Security'nin Computer Emergency Readiness Team (CERT) tarafından yayınlanan raporda pek çok güvenlik programında kritik açıkların olduğu belirtilirken uygulamaları kullanan bilgisayarlara AÇIKLAR sayesinde kolay bir şekilde giriş yapabilmenin mümkün olduğu belirtildi.

Ayrıca güvenlik uygulamaları üzerinden yapılan araştırmalarda uygulamaların çalışma prensiplerinin de oldukça karışık olduğu ve bilgisayarda pek çok izin aldıktan sonra bu işlemleri yapabildiği görülüyor. Bu da pek çok yetkinin uygulamalara geçmesini kişilerin kontrolünden çıkmasına neden olduğu için ayrı bir güvenlik tehdit olarak görülüyor.

Pek çok uzman bilgisayarlarında güvenlik programı kullanmadan ve güvenlik işlemlerini kendisi yaptığı belirtilen kişilerin herhangi bir virüse karşı dikkatli olmasının çoğu zaman yeterli olabileceği belirtiliyor. Bilgisayarlara korsan yazılımların yüklenmemesi, mail aracılığıyla gelen sahte linklere tıklanmaması bu konuda en önemli güvenlik önlemleri arasında gösteriliyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi