"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

App Store ve Google Play Mücadelesinde Son Durum Ne?

Sedat | 21 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Apple tarafından geliştirilen AppStore ve Google tarafından geliştirilen Google Play Store kendi alanlarında da olsa birbiriyle rekabet içerisinde. İşte rekabetteki son d

Yıllardır mobil dünyada Google ve Apple arasında ciddi bir rekabet yaşanırken iki marka da kendi geliştirdiği işletim sistemlerini kullanıma sunmuş durumda. İşletim sistemine sahip telefonlarda kullanıcıların uygulama ve oyun ihtiyacını karşılayabilmesi adına mağazalar kurulurken App Store ve Google Play Store arasında ilginç istatistikler de 2016 yılının ikinci çeyreği itibariyle paylaşıldı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda 2016 yılının ikinci çeyreği itibariyle Google Play Store'dan yapılan indirmelerin App Store’e göre iki kat fazla olduğu açıklandı. Bir önceki çeyrekteki fark 10 puan daha fazla olurken bu bakımdan Google Play Store ile yapılan indirme açısından önemli bir fark atmış halde.  

Uygulamaların geliri konusunda yapılan karşılaştırmada Google Play Store'un bu konuda geri kaldığı görülüyor. Ücretsiz uygulamalarının daha fazla tercih edildiği Android işletim sisteminde bu bakımdan gelir daha düşük oluyor.

2016 yılı genelinde tüm yıl toplamının 52 milyar dolarlık bir gelir sağlayacağı tahmin edilirken bu gelirin Büyük bir kısmı Apple tarafından alınacak. Fakat gelirler ile ilgili net rakamlar paylaşılmadığından dolayı bu konuda net bir açıklama yapmak mümkün değil.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi