"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Apple 50 Milyar Dolar Ödedi

Sedat | 4 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Apple tarafından geliştiricilere 50 milyara yakın ödemenin yapıldığı belirtilirken, bu durum Apple adına oldukça fazla bir maliyet getirdi.

iOS uygulama geliştiren geliştiricilere Apple tarafından teşvik ve destek verilirken, bu konuda bugüne kadar yapılan ödemelerin 50 milyar doları geçtiği belirtildi.

Rekor Oldu!

Apple CEO’su Tim Cook tarafından yapılan açıklamada Temmuz ayı içerisinde rekor kırıldığı da ifade edildi. Resmi rakamların paylaşıldığı toplantıda Temmuz ayı itibari ile yüzde 25’lik bir artışın yaşandığı ifade edilirken, İlk altı aya göre Temmuz ayı oldukça hareketli geçti.

Bu rakamlar kuşkusuz App Store için olumlu. Mağaza gelişmesini sürdürürken, piyasadan da daha fazla ilgi görüyor. Bu bakımdan marketteki uygulama sayısı arttığı gibi etkileşimler ve buna bağlı olarak Apple gelirleri de artıyor. Apple her ne kadar ödeme yaparak geliştiricileri ödüllendirse de mağaza üzerinden yapılan alımlarda yüzde 30’luk bir gelir payı Apple tarafından alınıyor. Ayrıca oyun içi satın alma gibi ek ücretlendirmelerde de Apple hak sahibi. Bu bakımdan geliştiriciler için yapılan ödemeler bir anlamda geleceğe yönelik bir yatırımı anlamı da taşıyor.

iOS için yapılan bu çalışmalardan en karlı çıkan kullanıcılar olurken, kullanıcılar yaşanan bu durum sayesinde daha fazla uygulamaya sahip olabiliyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi