"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Apple Hızlı Şarjı Özelliği Nedeniyle Dava Edildi

Sedat | 13 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Apple sürekli patent davaları nedeniyle mahkemeye gitmek zorunda kalırken yeni bir patent davasının daha markaya açıldığı belirtildi.

Apple tarafından iPhone 6S modelinde kullanılan hızlı şarj özelliğinin Apple tarafından izinsiz kullanıldığı nedeniyle markanın mahkemeye verildiği açıklandı. Apple tarafından iPhone 6S’de kullanılan özel batarya teknolojisinin cihazın normal şartlara göre daha hızlı bir şekilde şarj olmasını sağlıyordu.

Bu konuda herhangi bir patent çalışması yapmayan Apple’ın başka bir firmaya ait teknolojiyi kullandığı iddia edilirken konuyla ilgili adli süreç başlatıldı. Somaltus LLC tarafından açılan davada 2010 yılında marka tarafından alınan bir patentin Apple tarafından kullanıldığı ve telefon modelinde bu teknolojinin aynı şekilde yer aldığı öne sürüldü.

Bu gerekçeyle açılan mahkeme önümüzdeki dönemde görülecek ve Apple bu konuda da savunma vermek durumunda kalacak. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda Apple’ın sürekli patent davaları nedeniyle mahkemeye gitmesinin bu konuda markanın önemli bir ihlal yaptığının göstergesi olarak da kabul edilirken pek çok önceki olayda Apple patent ihlali yaptığı gerekçesiyle hem dava edilmiş hem de çoğu zaman tazminat ödemek durumunda kalmıştı.

Konu ile ilgili yapılan bir diğer yorumlarda ise eleştiriler Somaltus LLC için. Öyle ki firmanın daha önce de diğer markalara benzer davalar açması markanın troll avcılığı yaptığı yönünde de yorumlandı. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi