"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Apple, sorunlu klavyesini geride bırakıyor!

Sedat | 4 Temmuz 2019 0 yorum Süre: 2 dakika

Apple, tartışılan kullanışsız olan sorunlu klavyesi yerine yeni bir tasarım getirmeye hazırlanıyor.

Apple sorunlu MacBook klavyesini bırakabilir..

Apple analisti Ming-Chi Kuo'nun tahminine göre, yeni makas anahtar tasarımı bu yılın sonunda tartışmalı klavyenin yerini alacak. Apple, tartışmalı MacBook butterfly switch klavyelerinden birine sahipti. Apple analisti Ming-Chi Kuo, şirketin mekanizmayı bu yılın sonunda MacBook Air'in yenilenmesinde yeni bir tasarım lehine açması bekleniyor.

Apple, 2015 yılında bilgisayar yenilemesinden başlayarak butterfly switch tasarımını piyasaya sürdü. Yeniden tasarım, dizüstü bilgisayarları geçmişte olduğundan daha ince ve daha hafifti. Ancak, kullanıcılar yapışkan tuşlardan, ayrıca kopyalanan harflerden ve çoğundan yazmadan şikayetçi olmuşlardır. 

Yeni klavye tasarımı makas anahtarları üzerine kurulacak, daha iyi deneyim ve dayanıklılık sunacak. Butterfly switch her bir tuşun altındaki geleneksel "scissor" mekanizmasının yerini aldı ve daha kararlı, duyarlı ve konforlu olması gerekiyordu. Ancak neredeyse hemen hemen tüm kullanıcılar yeni klavyelerin hissinden şikayetçi ve toz lekelerinden kolayca zarar görebileceklerini belirttiler. Mart ayında, Apple özür diledi ve "az sayıda kullanıcının üçüncü kuşak butterfly scissor klavyesiyle sorun yaşadığının farkında olduğunu" söyledi.

Şirket, 2015'ten 2017'ye kadar yayımlanan MacBook'ları kapsayan bir MacBook klavye değiştirme programı başlattı ve Mayıs ayında, programı yeni çıkan MacBook Pro da dahil olmak üzere tüm MacBook'lara genişletti.

Söz konusu klavye kullanımıyla ilgili Apple'a karşı önerilen en az üç sınıf dava açılmıştı. 

Peki siz klavyenin değişeceği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi