"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Apple’da Kan Kaybı Sürüyor!

Sedat | 21 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

2007 yılında tanıtılan ilk iPhone ile birlikte Apple'ın mobil macerası başlatılırken son yıllarda markanın düşüşe geçmesi pek çok spekülasyona da yol açtı.

Steve Jobs önderliğinde oldukça yüksek bir çıkış yakalayan ve dünya genelinde en yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran Apple, özellikle 2015 ve 2016 yılları arasında piyasada yokları oynuyor. Piyasadaki gücünü ve konumunu kaybetmeye başlayan Apple için pek çok farklı iddia gündeme getirilse de markanın arka planında hangi çalışmaların ve planların yapıldığı bilinmiyor.

Çin Etkisi Fazla

Mobil sektörün geldiği noktada Apple katkısı oldukça fazla olurken günümüze farklı üreticiler oldukça yüksek özelliklere sahip telefonları piyasaya sunabiliyor. Özellikle son dönemlerde Çin etkisinde kalmaya başlayan mobil sektör bu alanda faaliyet gösteren pek çok markanın satışlarını da etkilemeye başlamış durumda. Önceki yıllarda sadece Çin sınırlarında yapılan faaliyetler dünya genelinde diğer markaların çalışmalarına engel koymazken Üretimlerin Çin sınırlarının dışına çıkmaya başlaması mobil sektörde de pek çok dengeyi değiştirmiş durumda.

iPhone ile ilgili yapılan değerlendirmelerde düşüşün pek çok farklı etkene bağlı olduğu belirtilirken telefonların yeni modellerinin çok fazla özellik içermemesi ve her yıl sadece iki amiral gemisi ile piyasada olunmasının Apple için ciddi bir handikap olduğu belirtildi.

Bundan sonraki süreç içerisinde farklı cihazlar ve yüksek özelliklere sahip modellerin piyasaya çıkması sektörde yeniden dengeleri değiştirebilir. Fakat mevcut şartlar içerisinde Apple'ın yeniden eski gücüne kavuşması zor görülüyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi