"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Apple'ın Çöküşü Çinli Üreticileri Güçlendirdi

Sedat | 17 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Mobil sektörün en güçlü markalarından birisi olan Apple’ın son dönemlerde düşüş içerisinde olurken bu durum en çok Çinli üreticilerin yükselmesini sağladı.

Piyasaya iddialı bir model ile giriş yapamayan Apple, bu durumun ardından satışlarında ve gelirlerinde düşüş görmeye başladı. Özellikle 2016 yılı itibariyle iPhone SE ile satışa çıkan Apple, bu modelin tutmaması nedeniyle ciddi bir düşüş yaşadı. Bu dönemlerde Çinli üreticilerin çok daha etkin bir şekilde piyasada olduğu görülürken oldukça yüksek özelliklere sahip olan cihazların piyasada olması, Apple’a olan ilgiyi azalttı. Çinli akıllı telefon üreticilerinin piyasayı daha fazla hakimiyet altına almasıyla birlikte Asya Kıtası'nda ve özellikle Hindistan'da ciddi bir düşüş yaşayan Apple yeni modeli ile birlikte bu durumu toparlamaya çalışacak.

Düşüşler Yüksek!

Yayınlanan son raporlarda Çin'de en büyük 5 telefon üreticisi arasında Apple’ın olması firmanın hala etkisini sürdürdüğünü gösterirken yayınlanacak yeni modeller ile birlikte Apple tekrar eski gücüne sahip olabilir. 2015 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 12’lik pazar payı bulunan Apple 2016 yılında yüzde 31’lik bir kayıp yaşamış durumda. Yaşanan bu kayıp ile birlikte Apple’ın pazardaki payı sadece yüzde 7.8.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi