"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Avrupa Komisyonu Google’a Haksız Rekabet Soruşturması

Sedat | 15 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Haksız rekabet ile sık sık savunma vermek durumunda kalan ve çoğu zaman işleri daha da zorlaşan Google için Avrupa Komisyonu'ndan yeni bir suçlama geldi.

Avrupa birliği ile Google arasında yaşanan tartışmalar hala sonlanmış değil. Google'ın haksız rekabet yaptığı konusunda Avrupa Birliği tarafından ciddi eleştiriler yönetilirken bu konuda yeni bir soruşturmanın daha başlatılacağı açıklandı. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan son açıklamada özellikle Google tarafından yürütülen arama reklamcılığı pazarında rakiplerin engellendiği ve Google'un bu sektörde tekel olarak yer almaya başladığı belirtilerek konu ile ilgili soruşturmanın açılacağı ifade edildi.

2014’te Süreç Başladı

Avrupa Parlamentosu tarafından ilk defa 2014 yılında dile getirilen bu tip düşüncelerde arama motoru hizmetiyle diğer tüm Google servislerinin birbirinden ayrılması gerektiği ifade edilmiş fakat Google bu konuda herhangi bir adım atmayarak TARTIŞMANIN ve sorunun daha da büyümesine neden olmuştu. 2015 yılında marka için yeni bir dava açılırken bu konuda arka arkaya gelen soruşturmalar nedeniyle Google oldukça zorlu bir dönemden geçmişti

Yapılan son açıklamalarla sorunun hala devam ettiği görülürken konu ile ilgili önemli bir açıklama Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager tarafından yapıldı.

Açıklamada Google'ın pek çok kişinin hayatını kolaylaştırdığı ve yapılan çalışmaların oldukça başarılı olduğu belirtilirken bu güce rağmen rekabetin ve yeni fikirlerin faaliyete geçmesinin engellenmesinin kabul edilemeyeceği belirtildi.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi