"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Bilgisayarın Fanları Nasıl Kontrol Edilir?

Sedat | 13 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Bilgisayarın fanlarını yönetmek ve kontrol etmek isteyen kişiler bu işlemlerini küçük araçlar ile yapabilir.

Bilgisayarın fanları bilgisayarın performansını etkileyen en önemli detaylardan bir tanesi olurken kişilerin bunu bilgisayarın mevcut ayarları üzerinden yapabilmesi oldukça zor. Oldukça kısıtlı imkanlar bulunduğundan dolayı fan üzerinde tam olarak hakimiyet kurmak için kişilerin özel küçük araçları ihtiyacı oluyor. Bu doğrultuda en önemli araçlardan bir tanesi ise SpeedFan.

Uygulama sayesinde fanın hızından sıcaklığına kadar tüm detayların görüntülenmesi ve bu doğrultuda fan hızını değiştirilebilmesi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu bakımdan fan üzerinden kolay bir şekilde yönetim yapabilen kişiler bilgisayarda yapacakları işlere göre farklı kullanım türlerini tercih ederek fan ayarlamalarını yapabiliyor.

Programın sağladığı en önemli avantajlardan birisi ise otomatik olarak işlemlerin yapılabilmesi. Bu bakımdan anakart ya da sabit disk üzerindeki ısının takip edilebilmesi ve ısısının yükselmesi halinde otomatik olarak fan devreye girerek soğutma işlemlerinin yapılması sağlanabilir. Bu bakımdan program üzerinden işlemlerin ve ayarlamaların yapılması yeterli olurken özellikle ısınma konusunda sorun yaşayan kişilerin de sorunların tespiti için bu tür uygulamaları kullanması büyük bir kolaylık sağlayacak.

Sıcaklıkla ilgili sorunların tespit edilmesinin ardından program üzerinden bu konuda ayarlamalar yapılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Özellikle fanların gereksiz yere çalışması ve yüksek ses çıkarması kişileri rahatsız eden önemli bir sorun olarak ortaya çıkarken bu tip uygulamalar sayesinde kişiler kolay bir şekilde kontrolü kendi eline alabilir.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi