"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Böyle Bir Bataryayı Kim İstemez!

Sedat | 24 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Saniyeler içerisinde şarj olma özelliğinin yanı sıra aynı zamanda haftalarca dayanıklılık gösteren bir batarya haberi ile tüm umutlarımız yeniden yeşerdi.

Son dönemlerde üretilen kişisel bilgisayar modellerinin giderek artış gösterdiği bu zamanlarda dayanıklı bir batarya herkesin hayali. Giderek ilerleme kaydedilen bu üretimlerde uzun ömürlü bataryaya sahip olmayı kim istemez ki? Bilim insanları bu konuyu ele alarak, yapmış oldukları çalışmalarla umudumuzu yitirmemiz gerektiğinin sinyallerini vermişti. 

Florida Merkez Üniversitesi (UCF) bünyesindeki araştırmacılar tarafından geliştirilmekte olan teknoloji standart bataryaların en iyi taraflarını; yani sabitlik, uzun deşarj süreleri ve uygunluğu bir araya getiriyor. Bunlarla beraber kondansatörlerin de en iyi özellikleri olan çok hızlı şarj süreleri ve uzun periyodik sabitliği de ekliyor.

Bu şekilde yapılan ilk çalışma olarak kayda geçen ilk deneyimde, batarya teknolojisine yeni bir boyut kazandırılmış oldu. UCF bünyesinde geliştirilmekte olan batarya saniyeler içinde şarj olduktan sonra bütün bir hafta boyunca dayanabiliyor.

UCF'deki araştırmacılar söz konusu süper kondansatörleri üretebilmek adına yapılan testlerde grafen benzeri nanomateryaller ve 2D materyaller kullandılar. Yapılan işlemler ve testler sonucunda araştırmacılar bir haftadan fazla bir süre dayanabilen ve şarj olmak için sadece saniyelere ihtiyaç duyan bataryalar üretmeyi başardılar.

Büyük heyecan uyandıran süper batarya, "30 bin deşarj döngüsü" özelliğine sahip olduğu ifade ediliyor. Şimdilik ticari vasıflarla kullanıma sunulmayan bataryanın ne zaman geleceği şimdiden merak konusu oldu. Böylelikle gelecekte çok daha dayanıklı bataryalara sahip olacağımıza dair bize yeni bir umut daha sunulmuş oldu.

Sizce de oldukça umut dolu bir haber değil mi?

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi