"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Chrome'da Flash Gidiyor, HTML5 Geliyor

Sedat | 10 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Flash sistemleri pek çok geliştirici tarafından artık kullanılmazken web tarayıcıları da flash yerine HTML5 kullanımına başlıyor.

Flash altyapısını kullanan uygulamalarda çeşitli güvenlik sorunlarının yaşanması ve performans açısından da geride kalması, Flash altyapısının desteklenmesine neden oluyor. Konu ile ilgili yapılan tüm açıklamalarda flash alt yapısının kullanılmayacağı ve artık desteklenmeyeceği belirtilirken flash yerine HTML5 ön plana çıkıyor.

Google’dan Radikal Karar!

Konuyla ilgili açıklama yapan son marka Google olurken Google tarafından yapılan açıklamalarda flash desteğinin kesileceği belirtildi. Google tarafından piyasaya sunulan Google Chrome internet tarayıcısında bundan sonraki dönemlerde flash desteğinin olmayacağını belirtirken Flash yerine HTML5 desteği sunulacak ve kullanıcılar daha hızlı ve güvenli bir altyapı üzerinden hizmet alacak.

flashın bırakılmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de mobilde çeşitli sorunların olması ve pek çok telefonun desteklememesi. Bu nedenle artık HTML5 içeriğe sahip siteler internet üzerinden yayınlanabilecek. Daha önce yapılan açıklamalarda flash desteklenmeyeceği için web sitesi sahiplerinin bu konuda gerekli düzenlemeleri yapması istenirken flash değişikliğini yapmayan pek çok site kullanıcılar tarafından açılamayacak ve bu nedenle çeşitli sorunlar yaşanabilecek.

 

Konu ile ilgili yeni bir güncellemenin sunulacağı ve güncellemeyi alan kişilerin artık HTML5 üzerinden hizmet almaya başlayacağı belirtilirken güncelleme için net bir tarih belirtilmedi. Fakat Aralık ayı itibariyle artık flash içerikler tamamen Google Chrome üzerinden engellenmiş olacak.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi