"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Chrome’de Windows, Mac ve Linux’tan Desteği Kalkacak

Sedat | 20 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Google tarafından yapılan son açıklamalarda Chrome uygulamalarını Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kademeli olarak sonlandırılacağı belirtildi.

Chrome OS adında işletim sistemi daha da geliştirmek isteyen Google bu konuda uygulamaları daha çok bu işletim sistemi üzerinden kullanıma sunulacak. Bu bakımdan alınan yeni karar ile birlikte diğer işletim sistemleri üzerinde de kullanıma sunulan pek çok uygulamanın kademeli bir şekilde kaldırılacağı ve artık uygulamaların sadece Google işletim sistemi olarak tanımlanan Chrome OS üzerinden sunulacağı belirtildi.

2016 yılının sonu itibariyle başlanacak bu güncellemeler ile birlikte Chrome uygulamaları artık kullanılabilir durumda olmayacak. Yapılan açıklamalarda 2017 yılının ikinci yarısından itibaren Chrome web mağazası adı verilen mağazanın Windows, Mac ve Linux’ta kullanılamayacağı belirtildi.

Kurulu uygulamalarının 2018 yılına kadar güncelleme ve destek alabileceği de belirtilirken mağazadan 2017 yılı sonunda kapatılmasının ardından 2018 yılı sonrasını da uygulamaların hiçbir şekilde yüklenmeyeceği belirtildi.

Chrome OS Gelişecek

Chrome OS işletim sistemine daha fazla plana çıkarmak isteyen Google bu konuda farklı güncelleme ve yenilikleri de getirebilir. Özellikle uygulamaların ve bazı özelliklerin sadece bu işletim sistemi üzerinden yapılmasına izin verilmesi ve uygulamaları kullanmak zorunda olan kişilerin mecburen yeni işletim sistemine geçmesine de imkan tanıyabilir. Şu an için Google tarafından hazırlıkları yapılan ve son hali verilmeyen işletim sistemi için geliştirmelerin yapılması ise tüm kullanıcıların ortak görüşü.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi