"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Darbede Sosyal Medyada Etkin Rol Oynadı!

Sedat | 17 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

15 Temmuz'da yaşanan darbe sonrasında sosyal medya üzerinden örgütlenmesi teknolojinin ve sosyal medyanın önemini ortaya koydu.

15 Temmuz tarihinde Türkiye'de yaşanan darbe girişiminde, organize bir şekilde vatandaşların hareket etmesi sosyal medya sayesinde yaşandı. Olayların başlamasının ardından pek çok siyasi sosyal medya hesabı üzerinden çağrılar yaparken Başbakan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Facebook uygulamaları aracılığıyla canlı yayınlara bağlanarak görüp konuşma yapılması, bu tür olaylarda da işleri kolaylaştırırdı, erişimi daha pratik bir hale getirdi.

Sosyal Medyada Örgütlenildi

Darbe girişimine karşı vatandaşlar sosyal medya üzerinden örgütlenerek sokaklara çıktı. TRT binasına yapılan baskın, CNN TÜRK binasında yaşanan kargaşa hep sosyal medya üzerinden örgütlenen kişiler ile ortadan kaldırıldı. Kişilerin sokaklarda canlı yayın yapması ve bu canlı yayınlara binlerce kişinin dahil olması da canlı yayın uygulamalarının ne kadar işlevsel bir şekilde kullanılabileceğini gösterdi.

Olayların an ve an paylaşılması ve sosyal medya sitelerine yönelik herhangi bir engellemelerin yapılmaması sosyal medya sitelerinin bu tür olaylarda çok önemli bir avantaj sağladığını ve kişilerin iletişim kurmasında çok büyük yararlar sunduğunu da gözler önüne serdi. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi