"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Dikkat iMessage Sizi İzliyor!

Sedat | 29 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

iMessage uygulaması sanıldığı kadar güvenilir değil. Mesajlarınızı kayıt altına alabiliyor.

Apple'ın iphone mesaj uygulaması yeterince güvenliği değil. Kullanıcılarına SMS yerine Messages uygulaması şeklinde vermiş olduğu özellik ile dilediğiniz gibi etiketlerden efektlere birçok özellikle geliyor. Ancak gizli olarak kalmasını istediğiniz mesajlar için uygun olmayabilir. 

Öncesinde iMessage olarak bildiğiniz Messages uygulamasının erişmiş olduğunuz kişilerin Apple tarafından kayıt altına alındığı ortaya çıktı. Tüm bilgilere erişmesi mümkün olamayan fakat kaydetmiş olduğunuz bilgilerden mesajın kendisini ortaya çıkarmak mümkün olmasa da, ulaşılmaya çalışılan telefon numaralarını, mesaja dair tarih ve saatini bulmak aynı zaman da IP adresi üzerinden konumu belirlemek mümkün olacak.

Verileri kaydetmesinin amacın ise mesajların diğer kullanıcıya gidip gitmediğini kontrol etmesi ve sorunsuz bir mesajlaşma sağlamak. Apple, 30 gün içerisinde tüm bilgilerin sıfırlandığını belirtti. Fakat kişi listenizdeki yeni kişilerle kuracağınız iletişim, kaydedilen bilgileri yenileyebiliyor.

 Verilerin gizli kalması konusunda daha önceden de yetkililere teslim etmesi veya gerektiğinde saklanması gerekildiğini ifade eden bir durumla karşılaşmıştık. Messages'ın böyle bir özelliğinin kullanıcılar tarafından bilinmesi gerekiyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi