"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Dizel Araçlar Daha Çok Kirletiyor!

Sedat | 19 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Dizel araçlarla ilgili yapılan son araştırmalarda özellikle 18 derecenin altında araçların daha fazla kirlilik yarattığı ortaya çıkarıldı.

Dizel araçların her ne kadar daha fazla çevreci olduğu dile getirilse de yapılan son araştırma bu konuda belirli şartlarda bu durumun geçerli olmadığını ortaya çıkardı. Araçların 18 derecenin altındaki hava şartlarında yaptığı salınım çok daha fazla olurken bu salınım normal benzinli araçların da üzerinde oluyor. Yapılan araştırma ile birlikte dizel araçların aslında sanıldığı kadar çevreci olmadığı da gözler önüne serilirken Emission Analytics isimli bir denetleme şirketi tarafından yapılan bu araştırma dünya genelinde büyük bir ilgi gördü.

Kış Aylarında Artıyor

Emisyon gazı salınımlarında dizel araçlarda yaşanan bu durum aslında büyük bir handikap yaratıyor. özellikle kış aylarında havaların genelde 18 derecenin altında olması dizel araçlarda sürekli daha fazla gaz salınımı yapılması ve çevreyi daha fazla kirletmesi söz konusu. Üstelik bu durum son olarak geliştirilen Euro 5 nesli araçlar için de geçerli.

Yapılan araştırmalarda 3.6 kat daha fazla bir salınımının yapıldığı ve bu durumun çevre açısından oldukça zararlı olduğu dile getirilirken otomobil üreticileri bu konuda henüz resmi bir açıklama yaparak durum hakkında bir bilgi vermedi. Euro 5 sonrasında çıkan Euro 6 sisteminde ise bu durum çok daha iyi sonuçlar veriyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi