"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

DNA’ya 200 MB Veri Kaydedildi

Sedat | 15 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Microsoft ve Washington Üniversitesi’nden oluşturulan bir ekip DNA dizinleri üzerinde yaptığı çalışmalar ile birlikte 200 MB veriyi DNA’ya kaydetti.

DNA, veri depolama olarak kullanılmak amacıyla son dönemlerde pek çok farklı deneye tabi tutulurken, konuyla ilgili önemli bir gelişme Microsoft ve Washington Üniversitesi’nden geldi.

Microsoft ve Washington Üniversitesi ortaklığı ile yürütülen DNA çalışmalarında 200 MB gibi oldukça yüksek kapasitedeki bir verinin DNA’ya yüklendiği açıklanırken, bu durum kuşkusuz gelecek adına önemli bir adım. Konuyla ilgili yapılan tahminlerde 1mm boyutundaki bir DNA’ya 125 bin GB gibi yüksek verilerin depolanabileceği belirtilirken, veri depolama ihtiyacının DNA’larla karşılanacak olması depolama sorununu da çözecek. Artan verilerin depolanması konusunda gelecek yıllarda 44 trilyon GB gibi yüksek bir arşive erişileceği açıklanırken, alternatif depolama alanları da bu nedenle önem kazanıyor.

Daha önce çok küçük dosyalar aktarılabilirken, 200 MB’ın aktarımı Microsoft ve Washington Üniversitesi’nin önemli bir başarısı olarak gösterildi. Daha önce benzer projeler pek çok defa denenmiş olsa da başarıya ulaşılamamıştı. Fakat yapılan son yeni planlamalar ile birlikte farklı bir yöntem denendi ve böylece başarıya ulaşılması da mümkün oldu.

Şu an maliyeti oldukça yüksek olan bu işlem dizininin minimum seviyede masrafa indirgenmesi için çalışmalara devam ediliyor.

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi