"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Dolandırıcılık Olayları Artıyor

Sedat | 27 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Gelişen teknoloji çeşitli dolandırıcılık olaylarının yapılmasına imkan sağlarken konu ile ilgili yapılan açıklamalarda dolandırıcılık olaylarının yüzde 80 oranında arttığ

Son dönemlerde özellikle mobil cihazlar üzerinden dolandırıcılıkların yapılması sıklıkla görülürken kullanıcıların önlem alamadığı bu durumlar nedeniyle milyarlarca zarar yaşanabiliyor. Bu konuyla ilgili yapılan açıklamalarda yüzde 80 oranında olayların artış gösterdiği belirtilirken küresel çapta ve her sektörde çeşitli dolandırıcılık olaylarının görülebildiği ifade edildi.

Avrupa Sahtekârlık Konferans adı verilen konferansın bu yıl 11. düzenlenirken 9 Haziran tarihinde gerçekleşen etkinlikte dolandırıcılık ve güvenlik alanında önemli bilgiler paylaşıldı. Özellikle bankacılık sektörünün güvenli bir şekilde müşterilerine hizmet verebilmesi adına güvenlik sistemlerini gözden geçirmesi gerektiği ve bu alanda mutlaka çalışma yapması gerektiği belirtilirken pek çok kişinin banka bilgilerinin ele geçirilmesi ciddi kayıpların yaşanmasına yol açıyor.

Kullanıcılar tarafından her ne kadar güvenlik önlemleri alınmış olsa da bu güvenlik önlemlerinin pek çoğu yetersiz kalabiliyor. Daha fazla güvenliğin gerektiği ortaya çıkarılan konferansta güvenlik önlemleri üzerine detaylar paylaşılmış durumda.

Yapılan açıklamalarda sadece 2015 yılı içerisinde yüzde 80’lik bir artışın yaşandığı dolandırıcılık sektörünün giderek geliştiği ve kişilerin pek çok farklı platformda tehdit altında olduğu ifade edildi. Çeşitli tekniklerin kullanıldığı dolandırıcılık olaylarında kullanıcıların verilerinin ele geçirilmesi oldukça kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Bu bakımdan kullanıcıların bu tip detaylara dikkat etmesi ve mümkün mertebe bilinmeyen uygulamaları telefonlarına yüklememesi gerekiyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi