"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Drone Uçuşları Bir İlde Daha Yasaklandı!

Sedat | 13 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Drone uçuşları ile ilgili bugüne kadar pek çok farklı ülke ve şehirde yasaklama kararı alınırken, son gelişme Balıkesir'de yaşandı.

Drone adı verilen hava araçlarının kullanımı ciddi güvenlik tehditleri yaratırken bu konuda pek çok ülkede bu cihazların kullanımına sınırlamalar getirilmişti. Konu ile ilgili son bir örnek ise Türkiye'de yaşandı.

İzinsiz Kullanım Yasaklandı

Balıkesir Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklama ile birlikte il sınırları içerisinde hava araçlarının kullanımının yasaklandığı belirtildi. Yapılan açıklamalarda olağanüstü hal tedbirleri kapsamında böyle bir kararın alındığı belirtilirken hava araçlarının ve benzer cihazların kullanımının ikinci bir karara kadar bölgede kullanılmasının yasaklandığı ifade edildi. Yapılan yazılı açıklamalarda bu tip cihazların kullanılmasının özellikle teröristler tarafından terör eylemleri kapsamında kullanılabileceği ve yer tespit edilebilmesi adına bu cihazlar ile kolay bir şekilde çalışmaların yapılabileceğini ifade edilirken böyle bir güvenlik açığının yaşanmaması adına uçuşların yasaklandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada aynı zamanda çeşitli faaliyetlerde bulunmak isteyen kişilerin bu konuda izin almak suretiyle insansız hava araçlarını kullanabileceği belirtilirken izinsiz bir şekilde yapılacak faaliyetlerde ciddi yatırımların uygulanabileceği de ifade edildi. Bu bakımdan yapılacak ikinci bir açıklamaya kadar bölgedeki vatandaşların insansız hava araçları kullanımında izin alması ve izinsiz bir şekilde herhangi bir faaliyette bulunmaması gerekiyor 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi