"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Elektrik Sayaçları Da Akıllanıyor!

Sedat | 19 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye’de kaçak elektrikle mücadele kapsamında elektrikli sayaçlara özel şifreleme sistemi getirilecek.

Türkiye’de kaçak elektrik konusunda uzun yıllardan beri mücadele verilse de henüz çalışmalardan bir sonuç alınabilmiş değil. Konuyla ilgili yeni bir projeye geçiş yapılacağı açıklanırken, bundan sonraki süreç içerisinde sayaçlara özel bir şifreleme sistemi getirilecek. Bu sistem ile birlikte trafo ile sayaç arasında bağlantının sağlanacağı açıklanırken, şifreleme yöntemi sayesinde kaçak kullanımın da önüne geçilmiş olacak.

Güneydoğu Anadolu’da Başlayacak!

Kaçak elektrik ile ilgili alınacak ilk önlemlerin denemesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapılacak. Bu bakımdan bu bölgede elde edilecek olumlu sonuçlar ile birlikte şifreleme sistemi farklı bölgelerde de uygulanmaya başlanacak. Özelikle son yıllarda kaçak elektrik kullanımında yükseliş görülürken, bu tip önlemler ile birlikte kaçak kullanım için vatandaşların caydırılması amaçlanacak.

 Son 10 yıllık süreç içerisinde kaçak oranları yüzde 14 seviyelerine kadar indirilmiş olsa da oldukça yüksek bir bedel kayıp ediliyor. Bu bakımdan kaçak elektrik ile mücadele ve kaçağın önlenebilmesi Türkiye ekonomisi için de oldukça önemli. Teknoloji ile bu durumun toparlanmaya çalışılmasında umutlar oldukça yüksek olurken, ilk denemelere önümüzdeki aylarda başlanacak.

Kaçak elektrik konusunda büyük bir misyon Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. bölgesinde tarafından üstlenilirken Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak pilot il olarak seçilmiş durumda. 

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi