"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Elektronik Kimlikler Ne Zaman Dağıtılacak?

Sedat | 3 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye’de yeni elektronik kimlikler ile ilgili hazırlıklar son aşamasında.

Türkiye’den nüfus cüzdanları yerine kullanılmaya başlanacak elektronik kimlikler için son hazırlıklar yapılır. Yapılan son açıklamalar ile birlikte elektronik kimliklerin dağıtılacağı tarih paylaşılırken, bu tarihten itibaren Türkiye’deki tüm vatandaşlar çipli bir sisteme sahip olan ve bürokratik işlemlerin çok daha kolay bir şekilde yapılabileceği elektronik kimlikleri kullanmaya başlayacak.

2017’de Kullanılacak

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan son açıklamalarda elektronik kimliklerin son hali hakkında bilgiler verilirken, 2017 yılı itibari ile yeni kimliklerin kullanılmaya başlanacağını söyledi. Uzun süreden beri gündemde olmasına karşın hala kullanıma alınmayan elektronik kimlikler için pek çok tartışma da yapılırken tüm bu tartışmalara ve iddialara Başbakan Yıldırım yaptığı açıklama ile son verdi.

Sahtecilik gibi olayların tamamen ortadan kaldırılacağı ve kişilerin kimlikler üzerinden herhangi bir mağduriyet yaşamayacağını söyleyen Yıldırım, özellikle elektronik kimliklerin çipli olmasının büyük bir avantaj sağlayacağını söyledi. Üstelik çipler PUK ve PIN ile şifrelenecek ve korunacak.

Nasıl Alınacak?

Kimlikler için kişilerin  nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine kullanabilen bir belge ile ve 6 adet biyometrik fotoğraf ile başvurulması gerekiyor. Başvuru ücreti 15 TL olurken, yeni elektronik kimlik alımlarında da 15 TL’nin ödenmesi gerekecek. Kayıp halinde ise bu ücret 30 TL olacak.

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi