"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Facebook 5 Milyar Dolar Ödeyecek!

Sedat | 30 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Facebook için yapılan soruşturmanın ardından gelen ilk bilgilerde sosyal medyanın 5 milyar dolar değerinde bir vergi ödemesinin yapacağı belirtildi.





Vergi yönünden incelemeye tabi tutulan Facebook oldukça ağır suçlamalar ile soruştururken bu konuda vergi kaçırma işlemlerinin yapıldığı öne sürülmüştü. Konu ile ilgili işlemler Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Kurumu tarafından yürütülürken ilk gelen son bilgilerde 5 milyar dolar gibi oldukça yüksek bir ödemenin yapılmasının zorunlu olabileceği belirtildi. Bu açıdan Facebook soruşturmasının tamamlanmasının ardından vergi kaçırma suçu nedeniyle yüksek bir tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Facebook Kabul Etmiyor!

Konu ile ilgili Facebook tarafından yapılan tüm açıklamalarda vergi kaçırma gibi bir durumun olmadığı ifade edilse de bu konuda soruşturmanın çok titizlikle yürütüldüğü ve gelen bilgilere göre de vergi kaçırma konusunda bazı işlemlerin yapıldığı belirtiliyor. Özellikle Facebook tarafından İrlanda üzerinden transfer işlemlerini yapılarak büyük bir kaynağın aktarıldığı ifade edilirken bu tip aktarımlarının tespit edilmesi Facebook'un ciddi bir zorlu sürece girmesine neden olabilir.  

Yıllara göre sırayla yüzde 12.5, yüzde 35, yüzde 21 oranında kurumlar vergisi ödeyen Facebook'un, diğer ülkelerde yaptığı ödemelerin daha fazla olması Birleşik Devletleri'nin dikkatini çekerken bu durum üzerine oldukça kapsamlı bir araştırma başlatılmıştı. Yapılan araştırma ile birlikte çok ciddi bir süreç başlatılırken önümüzdeki günlerde kesin karara varılması bekleniyor. 6 Temmuz 2013 tarihinden beri konuyla ilgili soruşturma sürdürülürken bugüne kadar elde edilen somut bir kanıt olmadı.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi