"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Facebook Ad Blocker’ı Engelliyor!

Sedat | 10 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Kullanıcıların internet sitelerinin reklamlarını görüntülememek için kullandığı ad blocker Facebook'un yeni sistemi ile birlikte etkisiz hale getiriliyor.

Son dönemlerde pek çok tartışmaya yol açan fakat buna rağmen kullanıcılar tarafından oldukça ilgi gösterilen ad blocker uygulamaları Facebook tarafından geliştirilen yeni bir yazılım ile birlikte etkisiz hale getirildi. Bugüne kadar internet sitelerinde bu uygulamaların reklamları engellemesi önlenemezken, Facebook tarafından yapılan son çalışmalarda bu konuda başarıya ulaşıldı. Yapılan yeni yazılım ile birlikte artık ad blocker olan cihazlarda dahi Facebook reklamları görüntülenecek.

Kontrol Kullanıcılarda

Facebook tarafından yapılan açıklamalarda bu gelişmenin kullanıcılar tarafından rahatsızlık  yaratmaması amacıyla kullanıcıların kontrolünde olacağı belirtilirken görüntülenecek reklamlarda kullanıcıların yapacağı işlemler ile birlikte reklamların bir daha gösterilmemesi mümkün olabilecek. Bu bakımdan Facebook ziyareti sırasında istemediği bir reklamı gören kişiler o reklamı engelleyerek bir daha görüntülenmesini önleyebilecek. Bu bakımdan her ne kadar uygulamayı etkisiz bir hale getirse de Facebook reklamların kontrolünü kullanıcıları bırakarak bu konuda durumu biraz daha yumuşatmış halde.

Facebook tarafından yapılan açıklamalarda böyle bir düzenlemelerin yapılmasının nedenleri paylaşılmazken kullanıcıların sadece ilgi gösterebileceği reklamların yayınlanmasının amaçlandığı ve bu bakımdan kullanıcılara çeşitli seçim imkânlarının tanındığı belirtildi. Ad blocker için Facebook tarafından geliştirilen bu yazılım kısa sürede büyük bir ilgi çekerken pek çok site bu konuda başarıya ulaşamadığı için ad blocker kullanıcılarının siteye girişini engelliyor ve bu konuda uyarı mesajları yayınlıyordu.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi