"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Facebook Kişilik Bozukluğu Yapıyor

Sedat | 23 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Sosyal medya kullanımı üzerine yapılan araştırmalarda özellikle Facebook'un kişilik bozukluğu yaptığı ortaya çıkarıldı.

Kullanıcılar sosyal medya hesapları üzerinden farklı bir profil yaratılmaya çalışılırken normal yaşamlarından çok daha farklı bilgiler ve fotoğraflar paylaşarak bu konuda kendini tatmin etmeye çalışan kişilerin kişilik bozukluğu yaşamaya başladığı belirtildi. Bu durumun sosyal medya ağlarının hepsi için geçerli olduğu belirtilse de en çok Facebook kullanıcıları bu yönden tehdit altında.

Avusturalya'da,ki Tasmaina Universitesi'nden Rachel Grieve ve Jarrah Watkinson tarafından konu ile ilgili detaylı bir şekilde araştırmalar yapılırken araştırmalarda 106 denek üzerinde incelemeler yapıldı. Facebook kullanımı üzerinden çeşitli testler gerçekleştirilirken özellikle olmadığı bir kişi gibi davranmaya başlanması tehlikenin başlangıcı olarak kabul edildi. Kullanıcılar kendilerine farklı şekilde göstermek adına sosyal medya profilleri üzerinden farklı paylaşımlarda bulunurken bu durum kısa süre içerisinde kişilerin farkında olmadan değişmesine yol açıyor.

Özellikle kişilik bozukluğu gibi ciddi problemlerin başlaması sosyal medya kullanımının kullanıcıları ne kadar farklı şekilde etkileyebileceğini de gösterirken yapılan araştırmalar bu durumu tamamen gözler önüne serdi. Kullanıcıların yaşanan olaylardan minimum zararla çıkabilmesi adına sosyal medya kullanımına dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle kişilerin olduğu gibi görünmesi bu konuda istenen sonuç olsa da pek çok kullanıcı böyle bir durum istemiyor.

Kişilerin kendilerini farklı bir şekilde göstermeye çalışması yaşamının da kısa süre içerisinde bu yönde değiştirmeye çalışmasına neden olurken bu durum pek çok kullanıcı tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilemiyor. Bu da kişilik bozukluğu hem de depresyon gibi çeşitli sorunlara yol açabiliyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi