"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Facebook, kullanıcılarına reklamı mecbur edecek!

Sedat | 18 Nisan 2018 0 yorum Süre: 3 dakika

İnternetin doğuşundan beri GDPR, çevrimiçi mahremiyetin en büyük sarsıntısıdır. Peki şimdi ne olacak?

Şirketler kişisel bilgileri izinsiz kullanırlarsa para cezasına çarptırılırlar. Facebook Salı günü yaptığı açıklamada, insanların yeni bir Avrupa Birliği gizlilik yasasına rağmen iş modelini büyük ölçüde sağlam tutmaya yardımcı olabilecek bir tutum olarak hizmetlerini kullanmanın şartı olarak hedeflenen reklamları kabul etmelerini gerektireceğini söyledi.

Gelecek ay yürürlüğe girecek olan AB yasası, İnternet'in doğuşundan bu yana çevrimiçi gizliliğin en büyük sarsılmasını vaat ediyor. Şirketler, izinsiz olarak kişisel bilgileri toplarlarsa veya kullanırlarsa para cezasına çarptırılırlar.

Facebook Başkan Yardımcısı Gizlilik Görevlisi Rob Sherman, sosyal ağın Facebook'un verilerini kullandığı çeşitli yollarla bu hafta Avrupalıların iznini almaya başlayacağını söyledi ancak hedefli pazarlamayı tamamen devre dışı bırakmanın mümkün olmadığını söyledi.

Sherman, Facebook'un merkezindeki muhabirlerle yaptığı açıklamada, "Facebook, reklam destekli bir hizmettir." ifadelerine yer verdi. Facebook kullanıcıları, reklamverenlerin sahalarını hedeflemek için kullandıkları veri türlerini sınırlayabileceğini ekledi, ancak "Facebook'taki tüm reklamlar bir dereceye kadar hedefleniyor ve bu da çevrimdışı reklamcılık için de geçerli."

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook, "izin ekranları" olarak bilinenleri kullanacak. Sherman, bu ekranların önümüzdeki haftalarda ve bu hafta Avrupa'daki Facebook web sitesinde ve akıllı telefon uygulamasında görüneceğini söyledi.

Ekranlar Facebook kullanıcılarına "reddetme" seçeneğine sahip olma seçeneğini vermeyecek. Bunun yerine, şirketin Salı günü gazetecilere verdiği açıklamalara göre, kullanıcıları "kabul etme ve devam etme" veya "veri ayarını yönetme" konusunda yönlendirecekler. Sherman, "İnsanlar isterlerse Facebook'ta olmamayı seçebilirler" dedi.


Geçtiğimiz ay Facebook, ABD'de milyonlarca kullanıcının kişisel bilgilerinin, ABD’nin kongre oturumlarına ve Facebook’un gizlilik konusundaki kararlılığının dünya çapında incelenmesine yol açan politik danışman Cambridge Analytica’nın elinde yanlış bir şekilde sonuçlandığını açıkladı. Facebook Finans Direktörü David Wehner Şubat ayında yaptığı açıklamada, şirketin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) olarak bilinen AB hukuku nedeniyle kullanımda bir düşüş görebileceğini söyledi.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi