"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Facebook kullanıcılarının telefon numaraları ifşa oldu!

Sedat | 6 Eylül 2019 0 yorum Süre: 2 dakika

Teknoloji yayıncı TechCruch'a göre, açığa çıkan bir sunucu veritabanındaki verlere göre 419 milyon kullanıcının telefon numarasına ulaştı.

Bugün dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Facebook, yine ifşa oldu. Sosyal ağların gizlilik mahremiyetine önem vermesi ve bunu uygulaması kullanıcılar için önemli bir etken. Ancak Facebook, her zaman olduğu gibi bu kez de kullanıcıların bilgilerini saklayamadı. TechCrunch tarafından bildirilen sızıntı, ABD’deki kullanıcılar hakkında 133 milyon kayıt ve İngiltere’deki kullanıcılardan 18 milyon kayıt dahil, dünyanın dört bir yanından yüz milyonlarca insanın bilgisini içeriyor. Güvenlik araştırmacısı Sanyam Jain tarafından keşfedildi, ancak kimse sunucunun kime ait olduğunu veya bu kadar büyük bir Facebook kullanıcısı verisine nasıl sahip olduklarını bilmiyor.

Kayıtlar, Facebook'un her bir hesap için sayısal kimliğini içeriyordu; sosyal ağdaki hangi kullanıcının hangi kayda ait olduğunu ve bunlarla ilişkili telefon numaraları bulunuyor. Facebook, sunucunun keşfedilmesinden sonra “veri setinin eski olduğunu” ve Facebook'un Facebook numaralarını telefon numaralarına göre bulma yeteneğini kısıtladığını iddia eden bir açıklama yaptı. “Eski” olarak adlandırmak, çoğu insanın telefon numaralarını yıllık bazda değiştirmemesini düşünen bir gerginlik gibi görünüyor. Oay sonrasında, “kötü niyetli aktörlerin” işlevi kötüye kullandıklarına dikkat ederek, kullanıcıların bir kısmı telefon numarasıyla bir Facebook hesabı bulmasını sağlayan bir özelliği kapattı.

Peki Facebook'un yaşadığı bu güvenlik sıkıntısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi