"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Facebook o uygulamayı kullananlara para ödeyecek!

Sedat | 12 Haziran 2019 0 yorum Süre: 2 dakika

Yeni bir Facebook uygulaması, kullanıcıların rakiplerin uygulamalarını nasıl kullandıklarına dair şirket verilerini satmalarına izin verecek.

Facebook bir kez daha, telefonlarına Study adlı yeni bir uygulama ile telefonlarını nasıl kullandıklarını izlemek için insanlara ödeme yapmaya başlayacak. Uygulama, bir kişinin telefonuna hangi uygulamaların yüklendiğini, bu uygulamaları kullanarak harcanan süreyi, bulunduğunuz ülkeyi ve kullandığınız belirli özellikleri ortaya çıkarabilecek diğer uygulama verilerini izler. Söz konusu durum böyleyken kişisel mesajlar, şifreler ve ziyaret edilen web sitelerinde izlenip izlenmeyeceği merak konusu oldu. Bu nedenle Facebook gerekli açıklamay yaparak ziyaret ettiğiniz web siteleri dahil olmak üzere şifrelerinizi ve mesajlar gibi belirli içeriklere görmeyeceğini söylüyor.

Şirketin son kullanıcı izleme araştırma uygulaması olan Facebook Research kapatıldı ancak Facebook yine vazgeçmedi. Study'nin başlatılması, Facebook'un insanların telefonlarını nasıl kullandıklarına dair bu verilere hala ihtiyaç duyduğunu ve aynı zamanda Facebook'un son tartışmadan bir iki şey öğrendiğini açıkça ortaya koyduğunu gösteriyor. Çalışma sadece 18 yaş ve üstü insanlar için mümkün olacaktır; yalnızca her kullanıcıya daha derin telefon erişimi verilebileceği Android'de kullanılabilir; ve uygulamanın ne tür verileri topladığını ve nasıl kullanılacağını açıklayan ekranla karşılaşacaktır. 

Kullanıcıların yaşı, Facebook hesaplarındaki yaşı referans alarak doğrulanır; Katılımcıların ayrıca ödeme alabilmeleri için bir PayPal hesabına sahip olmaları gerekir ve PayPal'ın da 18 yaş ve üstü şartı vardır. Facebook, uygulamanın verilerini analiz ederken sizin hakkınızda bildiği diğer verilere referans vereceğini, ancak uygulamadaki verilerin hesabınıza bağlı olmayacağını veya reklamları size hedeflemek için kullanılmayacağını söylüyor. Facebook, uygulamayı kullanmak için insanlara ne kadar ödeme yapacağını söylemiyor, ancak bir blog yazısı “tüm araştırma katılımcılarına tazmin edildiğini” söylüyor. ABD ve Hindistan’da başlayacak
 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi