"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Facebook ve Google'da Kaç Adet Kod Var?

Sedat | 20 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

İnternet devlerinin milyonlarca kişiye hizmet verme sırasında işin mutfağında neler yaptığına son yayınlanan rapor, farklı bir gözle bakılmasını sağladı.

NASA, Google, Facebook gibi pek çok kurum, hizmet vermek adına yazılımları oldukça güçlü tutmaya çalışırken, özellike kod satırları üzerinden yapılan karşılaştırma oldukça ilgi çekti.

İşi Google Başlattı!

Yazılımdaki kod satıarlarının ne kadar olduğu ilgili tartışma geçen sene fitillenmişti. Google Mühendislik Müdürü Rachel Potvin tarafından yapılan açıklamalarda Google servislerinde toplamda 2 milyar satır kod yer aldığı açıklanırken, bu açıklamanın yapılmasnın ardından ciddi tartışmalar yaşanmaya başlandı. 

Konuyla ilgili yapılan son araştırmada ise Facebook, Apple, Microsoft gibi tüm şirketlerin kodları incelenirken, kod satırları ortaya çıkarıldı. Yapılan sıralamada ise lider Google oldu. Facebook’ta listede farkını ortaya koyarken, Google 2 milyar koduyla tüm sistemlere fark atmayı başardı. Google’a en yakın Facebook olurken, yakın olmasına karşın aradaki farkın oldukça fazla olması da dikkat çekti. Google’ın 2 milyar kod satırına karşılık olarak, Facebook’ta 61 milyon satır kod yazılmış durumda.  

Sıralamada yer alan diğer kurum ve siteler ise şöyle;

Windows 7: 39,300,000

F-35 Fighter Jet: 24,700,000

Android OS: 11,800,000

Firefox Browser: 9,900,000

World Of Warcraft: 5,250,000

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi