"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Fidye Virüsü Evrim Geçiriyor!

Sedat | 14 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Fidye virüsü olarak bilinen virüs artık çok daha tehlikeli ve tehdit edici.

Son zamanlarda dünya genelinde pek çok farklı bilgisayarlarda ve platformlarda ortaya çıkmaya başlayan virüs, pek çok kişinin önemli belgelerinin silinmesine yol açıyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Talos adı verilen güvenlik firması tarafından yapılan açıklamalarda virüsün daha da geliştirildiğini ve son görülen örneklerinde istenen ücretinin ödenmesine karşın bilgisayardaki tüm verilerin silindiği belirtildi.

Fidye virüsü olarak adlandırılan bu virüs türleri sızdığı bilgisayarlardaki tüm belgeleri ele geçirirken aynı zamanda sisteme koyduğu şifreyle bilgisayarın kullanım dışı kalmasını sağlıyor. Bu virüsün bulaştığı bilgiler sahipleri ise bilgisayarını tekrar kullanılabilmesi adına iki farklı seçeneği bulunurken, bulunurken isteyen kişiler fidye virüsü bulaşan bilgisayarlarda yer alan bilgilerden yararlanarak istenen ücreti ödüyor, isteyen kişileri ise sistemini baştan kurarak bilgisayarı sıfırlıyor. Fakat bu durum özellikle sisteminde çok önemli dosyaları bulunan kişiler için artık çok daha riskli. Konuyla ilgili yapılan son açıklamalarda tüm dosyaların silinmesinin görülmeye başlandığı belirtilirken, kişilerin tüm bilgilerini kaybedebileceği de gündeme getirildi.

Güvenlik Önlemleri Alınmalı

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda güvenlik firmaları bilgisayarların olabildiğince temiz tutulmasına dikkat çekerken kişilerin güvenmediği kaynaklardan herhangi bir dosya indirmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Bilgisayara bulaşan virüslerin özellikle email eklentileri ile bulaştığı tahmin edilirken, bu virüs türüne karşı email kullanıcılarının ve özellikle email üzerinden indirme işlemlerini yapan kişilerin çok daha dikkatli olmasını gerekiyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi