"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Finlandiya Sürücüsüz Minibüsler Kullanımda!

Sedat | 21 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Sürücüsüz araç teknolojisi giderek daha fazla alanda kullanılmaya başlanırken Finlandiya'da sürücüsüz araç toplu taşımaya başladı.

Finlandiya yönetimi tarafından alınan kararlar ile birlikte toplu taşımada sürücüsüz minibüslerinin kullanılmasına başlanırken özellikle insan yoğunluğunun az olduğu bölgeler tercih edilerek vatandaşlara bu hizmet sunulmaya başlandı

Testler Başarılı

Daha önce özellikle yüksek nüfusun bulunduğu bölgelerde test sürüşlerinin yapıldığı araçların başarılı bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirmesi ve yolcu taşımacılığını tamamlaması bu konuda daha fazla alanda bu teknolojinin kullanılmasını sağladı. İlk kez Helsinki'de yapılacak olan yolculuklar ile birlikte bölgedeki vatandaşların sürücüsüz araçlar ile ulaşım yapması sağlanacak.

Aracın saatte 10 kilometre hız ile gideceği belirtilirken özellikle kısa mesafelerde vatandaşların ulaşım ihtiyacı çok daha pratik bir şekilde giderilecek. Özellikle 2 otobüs durakları arasındaki ulaşımın bu araçlar ile sağlanabileceği belirtilirken ayakta 12 kişi sürücüsüz otobüslerle seyahat edebilecek.

Eylül ayına kadar devam edecek olan bu süreçten elde edilecek veriler oldukça önemli. Öyle ki yapılacak bir test sürüşlerinde önemli ve başarılı sonuçların elde edilmesi daha uzun noktalar arasında seferlerin yapılmasını da sağlayabilir. Ayrıca Finlandiya tarafından yapılacak çalışmalardan olumlu sonuçların alınması çok daha farklı alanlarda bu tip ulaşım araçlarının kullanılmasını sağlayabilir.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi