"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Firefox Flashı Engelleyecek

Sedat | 21 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Flash altyapısı kullanılarak kullanıma sunulan uygulama ve web siteleri giderek azalırken bu konuda web tarayıcıları da yavaş yavaş Flash desteğini sonlandırmaya başladı.

Dünya genelinde en çok kullanılan web tarayıcıları arasında olan Firefox yapacağı yeni güncelleme ile birlikte Flash içerikleri engellemeye başlayacak. Ağustos ayı itibariyle başlatılacak bu düzenleme ile birlikte bazı önemli kaynaklar dışındaki tüm Flash içerikler engellenecek. Firefox tarafından yapılan planlama ile birlikte kişilerin 2017 yılı itibariyle hiçbir şekilde Firefox üzerinden Flash içerik alabilmesi mümkün olmayacak. Bu bakımdan yapılacak değişiklik için kademeli bir şekilde geçiş öngörülürken kullanıcılar 2017 yılına kadar pek çok sitede ya da uygulamada Flash içeriği alabilecek. Fakat yapılan açıklamalarda 2017 yılı itibariyle yeni bir güncellemenin getirileceği  ve bu güncelleme ile birlikte artık Firefox’ta hiçbir şekilde Flash içeriğinin alınmayacağı belirtildi.

2010 yılında Apple tarafından başlatılan Flash’tan HTML5’e geçiş işlemi bugüne kadar pek çok marka tarafından da takip edilmiş durumda. Html5 Flash’a göre çok daha uygun bir performans sağlıyor. Üstelik Flash uygulamasından yer alan pek çok açık güvenlik firmalarının daha fazla mesai harcamasına ve sorunlarla uğraşmasını neden oluyor. Yaşanacak bu geçiş ile birlikte önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Flash içeriklerin tamamen ortadan kalkması beklenirken bundan sonraki süreç içerisinde HTML5 daha fazla ön plana çıkacak. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi