"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Fotoğraf İle iPhone Hacklediler!

Sedat | 26 Ekim 2016 0 yorum Süre: 1 dakika

Üst seviyeli mobil işletim sistemi olarak anılan iOS'in fotoğrafla hacklendiği ortaya çıktı. Peki kişisel bilgileriniz ne durumda?

Apple'ın güvenilir mobil işletim sistemi uzun bir sürenin ardından hacklenmesiyle gündemdeki yerini aldı. Bugün yapılan açıklamada büyük tehlike ortaya çıktı. iOS 10.1 sürümündeki tehlikede neler bulunuyor? Yalnızca tek bir resim ile hacklendiği düşünülürse kişisel verilerin Hackerlar tarafından kolaylıkla elde edileceği gerçeği oldukça ürütücü. 

iPhone sahiplerini bir hayli tedirgin eden saldırı, CVE-2016-4673 kod numarasına sahip açık olmasıdan dolayı PDF ve resim dosyası oluşturduğunuz takdirde hacklenmeye yol açılıyordu. Bunun aksine iOS'taki kapalı işletim sistemi yapısından dolayı bu durum söz konusu değildi. Fakat bu sızma yöntemi büyük hasarlar oluşturmuyor. Hackerlar açığı fırsat bilip fotoğraf albümünüze hatta rehberinize kadar ulaşabiliyor. 

Webkit ile yaklaşık olarak 13 güvenlik açığı giderildi. Sizlerde bu güvenlik açığına maruz kalmak istemiyorsanız, iOS 10.1 güncellemesini yüklmesnizi tavsiye ediyorum. Güncellemeyi Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümünden yükleyebilirsiniz. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi