"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Galaxy Note 7 Samsug'un Hisselerini Alt üst Etti!

Sedat | 11 Ekim 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Samsung, Galaxy Note 7 ile tarihinin en zor zamanlarını yaşıyor. Note 7 satışlarının tamamen durdurulmasının ardından Samsung ciddi bir kayıp yaşadı.

Yaşadığı Galaxy Note 7 krizinin olumsuz etkileri hala devam ediyor. Samsung'u derinden etkileyecek kayıpların yaşandığı bugünlerde, yerle bir olan bir firma görüyoruz. Değiştirilmesi için geri çağrıda bulunan Samsung, tüm iyileştirmeler rağmen patlama haberlerinin gelmesinin sonrasında üretimi durdurup satışları iptal ettiğini duyurmuştu. Böylelikle tüm Dünya'da Galaxy Note 7 satışları resmen son bulmuştu. 

17 Milyar Dolar'lık Kayıp!

Zor günlerin ardından gözler Samsung Electronics'in hisselerine çevrildi. Samsung Electronics (005930.KS) hisse senetleri, Note 7 satışlarının iptal haberinden sonra \%8.04 değer kaybetti ve piyasa değeri tam 17 milyar dolarlık zarara uğradı.

Bu düşüş Samsung'un, 2008'den bu zamana yaşadığı en büyük kayıp olarak nitelendiriliyor.Samsung hisselerinin düşmesine bağlı olarak, Samsung'un tedarikçilerinin hisseleri de \%8 ile \%10 arasında düşüş yaşadı.

Olaydan Sonra Apple Yükselişe Geçti!

Samsung'un en büyük rakibi Apple'da durumlar nasıl diyenlere yanıt olarak, Apple hisseleri yaklaşık olarak \%2'lik artış ile başladı. Tahminlere göre iPhone 7'nin diğer ülkelerde piyasaya sürülmesinin ardından devam edeceği düşünülüyor. Zararın kapatılması adına gözler yeni telefon Galaxy S8'e çevrildi. Samsung bu durumu telafi edebilmek için 4-5 yıl sonra sunmayı planladığı yeni teknolojileri direkt Galaxy S8 modelinde sunabilir.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi