"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google 18. Kuruluş Yılını Kutluyor

Sedat | 27 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Doğum gününü Doodle ile beraber kutlayan Google, kendi doğum günü partisini anasayfanız da yayınlanacak özel bir parti ile kutluyor.

Peki Google ne zaman ve kim tarafından kuruldu?

Larry Page ve Sergey Brin tarafından 18 yıl önce kuruldu. Şidilerde ise dünyanın büyük devleri arasında yer alıyor olması ona en büyük hediye olmuştur. 1996 Ocak ayında Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi doktora öğrenciler tarafından Larry Page ve Sergey Brin'in araştırmaları doğrultusunda ortaya çıkmıştı. Bir gelenek haline gelen anasayfada özel günleri kutla mantığı tam hızla devam ediyor. Google siteler arası daha elverişli iki sistem içerisinde sistem kuramı ortaya koymuştu. PageRank adı verilen bu yeni teknoloji bağlantı dönüşümlerini belirleyerek siteleri verilen listeye göre sıralıyor.

Daha henüz küçük bir arama motoru olan ve Robin Li tarafından IDD Bilişim Hizmetleri ismine geliştirilip "RankDex", 199l senesinden beri aynı streteji ve puanlamayla gidiyordu. RankDex patentli olup Li'nin Çin'de meydana getirdiği Baidu ismiyle tanıdığımız bir arama motoruydu.
Daha sonra bu iki arkadaşın kurmuş olduğu bir diğer arama motoruna "BackRub" adını vermiştiler. Bu arama motorundaki beklentlerinin ise bir imla değişikliği sağlanarak bugünkü Google olarak karşımızda. Google, insanlara her türlü imkanı sağlamakla beraber tüm arama motorundan istediğiniz tüm bilgileri önünüze sunuyor. 

Bugün ki alan adını 15 Eylül 1997'de aktifleştirdi ve resmi olarak 4 Eylül 1998'de Google şirketi kurulmuş oldu. Stanford Üniversitesi'nde doktora yapan Craig Silverstein isimli öğrencisini ise ilk çalışan olarak işe aldı. Daha bir yıl önceki rakamı 931 milyon tekil ziyaretçi sayısındaki yüzde 8.4'lük bir artışla, 2001 Mayıs ayında; Google'nin tekil ziyaretçi sayısı ilk kez 1 milyarı buldu.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi