"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google 24 Kasım Öğretmenler Gününü Es Geçmedi!

Sedat | 24 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Google, öğretmenler gününe özel Doodle yayınladı. Öğretmenlik mesleğini meydana getiren kimseleri onurlandırmak için değişik etkinliklerin yapıldığı özel günü es geçmedi.

Türk milleti için önem arz eden hiçbir günü unutmayan Google, bir güzellik daha yaparak geleceğe ışık tutan öğretmenler için Doodle hazırladı. Sayfaya giriş yaptığınızda sizleri oldukça renkli bir doodle karşılıyor. Sevimli kalemler ile öğretmen ve öğrencileri temsil eden Doodle'da arama yaptığınızda öğretmenler gününe özel olan bu anlam dolu ve unutulmaması gerekilen gün ile karşılaşacaksınız.

Türkiye genelinde TEOG sınavının öğretmenler gününe denk gelmesinden dolayı okullar tatil oldu. Birçok öğrenci öğretmenlerine hediyelerini veremeyecek. Fakat Google hazırlamış olduğu Doodle ile öğretmenlerimize hediyesini öğrencilerinden önce vermiş oldu.  Böylelikle bugünün önemini bir daha gözler önüne serdi. 

1994 yılından itibaren düzenli olarak birçok ülkede 5 Ekim yılında kutlanan öğretmenler günü, bazı ülkelerde kendi kültürel ve tarihi özelliklerine göre farklılık göstererek başka tarihlerde kutlanıyor. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

Bazı ülkelerde bu özel gün tatil ilan edilebiliyor. Peki, Türkiye'de neden 24 Kasım'da kutlanıyor? 24 Kasım 1928 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bu sebeple Türkiye'de Öğretmenler Günü her yıl Kasım ayının 24'ünde kutlanır.  

Ülkemizin fedakâr öğretmenleri, sizler her şeyin en güzeline layıksınız diyerek, bizlerde 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi