"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google Bilim Fuarı'nda Türkiye Damgası

Sedat | 13 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Google Bilim Fuarı 2016 kazananlarının Eylül ayında belli olacağı belirtilirken Google Bilim Fuarı'nda Türkiye'den iki proje finale kalmayı başardı.

Google tarafından her yıl gerçekleştirilen özel bilim fuarı 2016 yılı içerisinde Eylül ayında yapılacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Bilim Fuarı'nın ana sorusunun “Bilim, matematik ve mühendislikten yararlanarak dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirirsiniz?” olduğu belirtilirken, Bu soruya cevap olarak geliştirilen projeler fianle kalmak için birbiriyle yarıştı. Konu ile ilgili yapılan son açıklamalarda finalistlerin belli olduğu ve Eylül ayında yapılacak etkinlik ile birlikte kazananların açıklanacağı belirtilirken Türkiye'den iki proje bölge finalisti olmayı başardı.

Yarışmada verilecek ödüller bölgelere göre ayrılırken Kuzey Amerika, Latin Amerika, Ortadoğu ve Afrika, Asya ve Pasifik Adaları ile Avrupa bölgeleri olmak üzere beş bölgede beş proje ‘Toplumsal Etki Ödülü’nü almaya hak kazanacak.

Türkiye'den finale kalan ilk proje midye ile temiz su temin edilmesi üzerine hazırlanırken bu proje İstanbul'dan Esra adında bir öğrenci tarafından geliştirildi. Türkiye'den finale kalan diğer bir proje ise 15 yaşındaki İlayda ve Ezgi adındaki iki arkadaşın geliştirdiği depreme karşı önlem projesi oldu. Türkiye'deki binaların dayanıklı hale getirilmesi ve depremde hasar görmemesi adına geliştirilen bu projede alüminyum içecek kutularından yararlanılması planlanırken bu sayede hem geri dönüşüm sağlanacak hem de beton binalardaki darbenin etkisi yüzde 30 oranlarında azaltılacak. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi