"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google DeepMind Çok Sevildi

Sedat | 29 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Google tarafından geliştirilen ve DeepMind olarak adlandırılan yeni sistem, elektrik tüketiminde büyük bir tasarruf sağladı.





Google DeepMind adı ile piyasaya tanıtımı yapılan yapay zeka yazılımı, Google tarafından farklı alanlarda da kullanılmaya başlandı. Yapılan bu hamle ile birlikte Google, özellikle elektrik tüketiminde ciddi bir performans elde etmeye başlarken, konuyla ilgili yapılan son açıklamalarda markanın yüzde 15 oranında tasarruf sağlamaya başladığı belirtildi.  

Kendi kendini geliştirebilen yapıda olan Google DeepMind, bu bakımdan yeni bilgiler ile birlikte yeni planlamalar yaparak sistemin en etkin bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu bakımdan şu anda yüzde 15’lik bir tasarruf sağlanırken, bu oranın önümüzdeki günlerde artması da bekleniyor.

Sunucular Korunuyor!

Google DeepMind ile birlikte Google veri merkezindeki enerji ihtiyacının karşılandığı belirtilirken, sürekli açık durumdaki sunucuların yüksek maliyet getirmesi ve bu maliyet üzerinden yüzde 15’lik tasarrufun sağlanması Google adına çok ciddi bir maliyeti önlüyor.

Google sadece 2014 yılında 4,402,836 MW gibi bir tüketim yaparken, Amerika’da bir megavat başına ödenmesi gereken ücret 25$ ile 40$ arasında oluyor. Bu bakımdan yüzde 15’lik bir tasarruf dahi oldukça yüksek ücretlerin kazanılmasını sağlıyor. Google yeni teknolojinin önümüzdeki günlerde daha farklı alanlarda kullanılması da bekleniyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi