"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google Play Filmler 4K HDR Akış Desteği Alıyor!

Sedat | 13 Temmuz 2017 0 yorum Süre: 2 dakika

Bu hafta Google Play Filmler nihayet 4K HDR streaming desteğini etkinleştirdi. Tüm detaylar haberimizde yer alıyor..

Google Play Filmler 4K HDR akış desteğine kavuşuyor ve  şu an için bu özellik yalnızca Chromecast Ultra akışlı dongle kullanıcıları tarafından kullanılabilir. 

HDR veya yüksek dinamik aralık, daha geniş renk gamutu desteğini belirtmek için kullanılır; bu sayede daha canlı resim kalitesi ve daha iyi kontrast elde edebilirsiniz.

Özellikle hem Amazon hem de Netflix, 2015'ten beri HDR akışını destekledi ve her ikisi de zaten HDR'nin mobil cihazlarda akışını destekliyor ancak Netflix mobil cihazlarda 4K'yi henüz desteklememektedir.

Kullanıcılar, Google Play Filmler'de 4K HDR video yayınlamak için uyumlu bir HDR televizyonuna ve bir Chromecast Ultra dongle'a ihtiyaç duyacaktır. SDR veya HD videolarda HDR etkinleştirilmeyecektir. Hem izlenen 4K UHD başlığı hem de kullanılan televizyon zaten HDR'yi destekliyorsa, kullanıcı tarafından yapılması gereken hiçbir şey yoktur. 

Google, kullanıcıların HDR videolarında "zengin renk ve yüksek kontrast" görebileceğini ve bazı TV modellerinde HDR'nin açık olduğunu kullanıcıya bildiren bir ekran mesajı görüntüleneceğini belirtti.

Google, 4K UHD videoları akış yapabilmek için minimum 15 Mbps indirme hızını öngörüyor ve şimdilik ABD ve Kanada'daki kullanıcılar yalnızca 4K videoları akışlayabiliyor. Bu nedenle çeşitli sınırlamalar var. 

Google, yalnızca ABD ve Kanada'da erişilebilen 4K HDR başlıklarını destekledi. Mountain View firması Play Filmlere yalnızca Aralık ayında 4K UHD akış desteği sağladı. Şirket, diğer bölgelere destek vermeye ne zaman başlayacağını belirtmedi. Lansmandaki 4K UHD videoları için Google Play Filmler desteği, Chromecast Ultra, Sony Bravia Android TV'ler ve Xiaomi Mi Box 3 ile sınırlıydı.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi