"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google Play'de DressCode Alarmı!

Sedat | 4 Ekim 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Google Play, büyük bir saldırı ile karşı karşıya kaldı...

Daha önceKötü niyetli yazılım bulunduran uygulamalardan bir tanesi ise, Google tarafından kaldırılmadan önce 100.000 ile 500.000 arasında gidip gelen bir indirmeye sahipti.

Mod GTA 5 for Minecraft PE olarak bilinen bu uygulama, basit bir ismin arkasına geçip kendini kamufle ediyor ve istediği gibi cihazlarla saldırganın kontrolünü sağladığı bir sunucuya ait tüm içeriklere sahipti. Sonrasın da ise bu bağlantı sayesinde güvenlik sistemlerini aşma gücüne sahip olabilmekteydi. Ve sonunda Trend Micro, bu özelliklere sahip olan 3.000 uygulamayı tespit etmiş ve bunları arasında 400'ü Google Play'da bulunuyor vaziyetteydi.

Tutulan  raporda Trend Micro, çok kötü sonuçların oluşabileceğini ve aynı zaman da bilgilerin de sızdırılması söz konusu diye belirtti. Bu olay sonrasında Google sözcüsü, olaydan haberdar olduklarını ve gerekli olan tüm işlemlerin yürürlülüğe koyduklarını ifade etti. Google play içerisinde tam olarak 40 adet DressCode bulunduran uygulamların olduğu ve sadece bazılarının kötü özelliklere sahip oldukları belirlendi. Kötü yazılımların ayırt edilmesinin zor olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi