"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Google Project Ara’dan Vazgeçiyor!

Sedat | 2 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Google tarafından geçtiğimiz dönemlerde yapılan açıklamalar ile tanıtılan Project Ara için durdurma kararı alındı.

Project Ara adı ile duyurulan yeni proje modüler akıllı telefonlar içn önemli görülürken, Google tarafından sürpriz bir karar alındı. Alınan bu karar ile birlitke Project Ara’ya ara verildiği belirtilirken, 2013 yılından beri geliştirilen ve önemli bir bütçe ayrılan proje de böylece noktalanmış oldu. Yapılan açıklamalarda projenin durdurulduğu resmen olarak açıklanmasına rağmen projenin geleceği ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Gelen son bilgilerde Project Ara’nın lisansları ile birlikte başka bir markaya satışı da gündeme gelirken, projeye büyük bir güvne duyuluyordu.

Modüler bir yapıdan oluşması planlanan projede Google, farklı ihtiyaçların karşılanabileceği özel bir telefon konseptini oluşturmak istiyordu. Bu bakımdan farklı modüler parçaların telefona takılması ile birlikte ek RAM ya da depolama alanı elde etmek mümkün olacaktı. Fakat bugüne kadar yapılan çalışmalar ile projenin tamamlanamaması ve Google için yüksek maliyet getirmeye başlaması, Google için risk  taşıdı ve proje askıya alındı.

Bu proje ile birlikte Google şu anda sadece Nexus ile mobil alanda varlığını sürdürecek. Fakat önümüzdeki günlerde markanın farklı planları olduğu da duyurulabilir.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi